Optymalny kredyt

Wybór optymalnego kredytu zależy od oceny nie tylko oprocentowania, ale także innych parametrów kredytu. Poniżej opiszemy, co należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu całkowitego kosztu kredytu. 


Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź najlepsze oferty:

Umów spotkanieUmów spotkanieUmów spotkanie
Na samym początku, już w momencie zawarcia umowy o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy, często musimy ponieść dodatkowe koszty takie jak prowizja za udzielenie kredytu lub dodatkowe ubezpieczenia, np. ubezpieczenie kredytu, ubezpieczenie pomostowe. Ponadto, część innych opłat, jak np. ubezpieczenia na życie lub od utraty źródła dochodu, są z kolei doliczane do miesięcznej raty kredytowej.

Dodatkowym kosztem kredytu w przypadku kredytów walutowych może być spread, o którym piszemy w oddzielnym artykule. On również wpływa na dodatkową opłatę, jaką musimy ponieść co miesiąc, spłacając swoje zobowiązania.

Poza tym, na całkowity koszt kredytu, rozumiany jako różnica między tym, co spłacimy bankowi, a kwotą kredytu (kapitału), wpływa też okres kredytowania. W przypadku krótszych kredytów, koszt taki jest niższy, im dłuższy okres, tym koszt rośnie.

Obliczając koszt kredytu musimy jednak uwzględnić wszystkie opłaty i prowizje oraz ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że w banku, w którym oprocentowanie jest najniższe i rata kredytu jest najmniejsza, kredyt wcale nie będzie najkorzystniejszy, bo po doliczeniu prowizji i ubezpieczeń okaże się, że różnica między wszystkim, co spłacimy, a kwotą pożyczonego kapitału będzie wyższa niż w przypadku kredytu w innym banku, w którym oprocentowanie będzie nieco wyższe, ale który np. nie pobierze od nas prowizji albo ograniczy zakres wymaganych ubezpieczeń.

Dlatego oceniając poszczególne oferty kredytowe i porównując je, musimy oceniać całkowity koszt kredytu, a nie tylko samą wielkość raty. Uchroni to nas od poniesienia zbyt wysokich kosztów i pomoże wybrać optymalny kredyt.